28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом.

Сказ – це небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи та закінчується летально.

Які тварини є основним ДЖЕРЕЛОМ розповсюдження вірусу?

 • природні осередки  (лисиці, вовки, єнотоподібні собаки, борсуки, песці, шакали);
 • антропургічні (міські) – осередки (собаки, коти) й травоїдні тварини (кролі, корови, коні).

Які тварини є основним РЕЗЕРВУАРОМ вірусу?

 • кажани, хом’яки, миші, щури, морські свинки, білки.

В чому полягає відмінність між термінами «Джерело збудника» та «Резервуар збудника».

Отже, ДЖЕРЕЛО збудника – це тварини, які не тільки є носіями захворювання, але й самі хворіють на дану хворобу, а РЕЗЕРВУАРОМ є тварини, які не хворіють на дану хворобу, проте накопичують збудник в організмі і являються носіями захворювання.

 • Механізм зараження – контактний, шлях передачі – рановий, фактор передачі – слина. Інфікування людини відбувається під час контакту як з домашніми, так і з дикими тваринами. Зараження людини може відбутися через покус хворої тварини або тварини-носія, а також – через потрапляння слини на пошкодженні ділянки тіла.

Кожна свідома людина повинна знати основні клінічні ознаки хвороби, щоб уберегти себе та свого улюбленця від зараження та попередити розповсюдження хвороби.

 • Основними клінічними ознаками сказу є:
 • водобоязнь (неможливість ковтати воду, внаслідок спазму глоткових м’язів);
 • гіперсалівація (посилене слиновиділення);
 • світлобоязнь;
 • спотворення смаку;
 • відвисання нижньої щелепи;
 • різка зміна поведінки тварини, яка полягає у чергуванні агресії з пригніченням;

Якщо ви помітили безпритульну чи домашню тварину зі схожими ознаками, одразу потрібно повідомити Державну лікарню ветеринарної медицини.

Бувають прикрі випадки, коли людина стає жертвою покусів вуличних собак та котів. Якщо таке трапилось, ми розповімо як необхідно діяти в таких ситуаціях.

 1. Після укусу, перш за все, потрібно промити рану. Якщо є можливість – відразу ж на місці, якщо ні – звернутись у лікарню. Рана промивається дуже ретельно мильним розчином (господарським милом з кип’яченою водою).
 2. Потім обробляється спеціальним розчином та накладається стерильна пов’язка. У лікарнях за покуси від тварин відповідає лікар-травматолог, тому після первинної обробки необхідно одразу звернутись до найближчої лікарні та отримати першу допомогу та заключення від лікаря-травматолога.
 3. Також, необхідно повідомити про випадок спеціалізований заклад з відлову вуличних тварин ( у нашому місті – КП « Центр захисту тварин» ЖМР) з метою відлову даної тварини та подальшого карантинного утримання протягом 10 діб для спостереження за клінічними змінами стану й поведінки тварини з наступною вакцинацією від сказу.

Щоденно КП «Центр захисту тварин» проводить вакцинацію та ревакцинацію від сказу безпритульних собак та котів. Виконуючи ці заходи ми зменшуємо ризики розповсюдження хвороби.

За 4,5 років ми вже вакцинували 4732 вуличних собак та котів, а також повторно від сказу –  825 собак.

Отже, відповідно до витягу з інструкції  « Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин» (Наказ від 15 березня 1994 року, №5)власники тварин, незалежно від форм власності, зобов’язані:

– дотримуватись чинних правил утримання собак, котів і хижих тварин у населеному пункті України;

– доставляти собак і котів, у строки, встановлені органами держаної влади в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду та профілактичного щеплення проти сказу.

Про кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками або котами, а також при підозрі у захворюванні тварин на сказ, негайно повідомляти ветеринарного спеціаліста та негайно ізолювати таку тварину.

Собаки і коти, котрі покусали людей чи тварин, повинні бути негайно доставленні їх власниками у найближчу установу ветеринарної медицини для огляду та карантинування протягом 10-ти днів. Власники собак, які порушили правила карантину тварин щодо сказу несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Шановні власники хвостатих друзів! Єдина профілактика сказу – ЩОРІЧНА вакцинація! Це Ваша безпека та оточуючих навколо! Щеплення можна зробити і в нашому Центрі.

Вартість процедури становить 90/150 грн.

Попередній запис: 067 558 77 68.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.